ایزو (ISO) چیست ؟

ISO علامت اختصاری سازمان بین المللی استاندارد سازی ( International Organization for Standardization) مي باشد.
موسسه بین المللی استاندارد سازي ايزو يك فدراسیون بین المللی متشکل از نهادهای ملي استاندارد است.
تعداد این نهادها بالغ بر 140 نهادمي باشدكه هر يك از يك کشور برخاسته اند. ايزو يك سازمان غیر دولتی است كه در سال 1947 میلادی(1326 هجری شمسی )تأسیس شدو موسسه استاندارد ايران از اعضاي اصلي آن است.

وظیفه (ISO  )  ارتقاء  توسعه استانداردسازی و فعالیتهای مربوطه در جهان با ديدگاهي است كه به ایجاد تسهیلات در زمینه
تبادل  بین المللی کالاها و خدمات توجه دارد و به منظور يكپارچه كردن استاندارد در سراسر جهان، ايجاد تسهيلات در تجارت بين المللي،حمايت از توليد كننده و مصرف كننده و توسعه همكاريهاي علمي، تكنولوژيكي، اقتصادي و ... تدوین گردید.
سازمان بين المللي استاندارد تاكنون بيش از 12000 مورد استاندارد تدوين كرده است.
استانداردهای ايزو تنها به کیفیت محصول نمی اندیشد بلکه میگوید این محصول،توسط بخشهای مختلف سازمان که می تواند تولیدی یاشرکت خدماتی باشد بوجود می آید.از این رو ايزو کیفیت را مسئولیت مشترک تمام کارکنان یک سازمان و تمام بخشهای آن تلقی نموده و اعلام می دارد که هم کارگران ساده در کیفیت اثر می گذارند و هم مدیران ارشد.
سير تحول در نگرش به كيفيت :
 احتمالا“ بشر اوليه نيز همواره دغدغه كيفيت ابزارها و لوازم مصرفي خود را داشته است و لذا نمي توان تاريخي براي شروع
توجه به كيفيت معين كرد، اما توجه جدي به مساله كيفيت با استفاده از ديدگاههاي علمي از اواسط قرن بيستم و با گسترش سريع سيستمهاي توليد انبوه آغاز شد. زمانيكه ظرفيت عرضه كالاها و خدمات از ميزان تقاضا بيشتر شد و رقابت جدي بين عرضه كنندگان پيش آمد،توجه به كيفيت براي افزايش سهم بازار اهميت زيادي پيدا كرد.
دراولين گام
كنترل كيفيت ( Quality Control ) مطرح شد. بنابراين ديدگاه، تمامي قطعات و اجزاي تشكيل دهنده يك محصول،قبل از استفاده مورد بررسي قرار مي گرفتند و چنانچه معيوب بودند از خط توليد خارج مي شدند به اين ترتيب فرآيند توليد بااتلاف هزينهقابل ملاحظه اي همراه بود چرا كه براي ساخت همان قطعات معيوب نيز مقدار قابل ملاحظه اي مواد اوليه، انرژي و نيروي انساني مصرف شده بود، ضمن اينكه براي خارج كردن قطعات معيوب از چرخه توليد و احتمالاً بازيافت آنها نيز مجدداً انرژي و نيروي انساني مصرف مي شد.
پس از حدود يك دهه بحث
تضمين كيفيتQuality Assurance )  ) مطرح شد. در اين ديدگاه بر بازبيني فرآيند تحقق محصول تاكيد مي شد كه تعداد محصولات معيوب به حداقل برسد. در واقع فرآيند طراحي و ساخت محصول و اجزاء تشكيل دهنده آن به شكلي طرح ريزي مي شد كه سالم و بي عيب بودن قطعه ساخته شده اطمينان حاصل شود. اين ديدگاه مانند نگرش قبلي، همچنان بخشهاي فني را مورد توجه قرار مي داد و فرآيندهاي مالي و اداري چندان در آن لحاظ نمي شد. به موازات بهبود سيستمهاي تضمين كيفيت با استفاده از روشهاي آماري، بحث مديريت كيفيت مطرح شد اين ديدگاه تقريباً تمام بخشهاي سازمان وحتي پيمانكاران يك سازمان را دربر مي گيرد.
 درحال حاضر  
مدیریت كيفيت فراگیر (Total Quality Management) ايده غالب در فعاليتهاي مربوط به مديريت كيفيت سازمانها مي باشد. بر اين اساس مسئوليت كيفيت محصول نهايي بر عهده شخص يا گروه خاصي در سازمان نبوده و همه كاركنان به يك اندازه در كيفيت محصول نهايي سهيم اند.
دلايل تحول در نگرش به كيفيت :
 عوامل زيادي بر تغيير نگرش به كيفيت تاثير گذاشته اند. رشد روزافزون تكنولوژي كه تنوع محصولات و ظرفيت عرضه شده آنها را به شدت افزايش داده است در مقابل تقاضاي ظاهراً محدود فعلي كه توان جذب عرضه همه محصولات را ندارد، منجر  به رقابت شديدي بين عرضه كنندگان محصولات و خدمات براي كسب سهم بيشتري از بازار شده است. از طرف ديگر تصويب قوانين جديد در حمايت از مصرف كنندگان و تغيير انتظارات و خواسته هاي مشتريان ومصرف كنندگان، عرضه كنندگان را بر آن داشته است كه توجه ويژه اي به مقوله رضايتمندي مشتريان داشته باشند. نكته بسيار مهمي كه بايد به آن توجه نمود اين است كه الگوهاي سيستم مديريت كيفيت تماماً با ديد اقتصادي مطرح شده اند.
يعني پياده سازي سيستم مديريت كيفيت در يك سازمان بايد منجر به بهبود وضعيت اقتصادي و سودآوري سازمان گردد و اگر نتيجه اي غير از اين بدست آيد به معني اجراي نادرست سيستم مديريت كيفيت است.

 

 
درحال بارگزاری
برخی از مشتریان

شرکت راهبران فولاد

خوشگوار

صنایع سیم و کابل مسین

مجتمع فولاد مبارکه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا

صنایع پارسیان سازه سپاهان (سهامی عام)

شرکت به لبن

شرکت نیرو کلر (سهامی عام )

شرکت پویا غرب

شرکت حایر پلاست

مجتمع دخانیات استان اصفهان(سهامی عام)

گروه صنعتی انتخاب

اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان

صنایع بلبرینگ ایران ( سهامی عام )

داروسازی امین (سهامی عام )

سازمان فنی و حرفه ای

شرکت بروجن خودرو

زلال ایران

گروه صنایع غذایی مینو

کارخانجات پگاه

صنایع سیم و کابل همدان

شركت توکارنگ فولاد سپاهان

شرکت گلدم

شرکت جام پاک(پلیکان)

شهرداری تبریز ( اعتباری کارکنان )

شرکت کارخانجات داروپخش

پگاه اصفهان (سهامی عام )

گروه صنعتی محورسازان ایران خودرو

فولاد صبا

صنایع غذایی مینو

سازمان بسیج مهندسین

صنایع زرهی بنی هاشم(صنایع دفاع )

شرکت کارخانجات داروپخشSMS خبرنامه
برای اطلاع از آخرین خبرهای شرکت هیوا، شماره تلفن همراه خود را وارد نمائید.