روز جهانی اعتباربخشی 2024

فهرست مطالب

اعتباربخشی: توانمندسازی فردا و شکل دادن به آینده

سازمان‌های جهانی اعتباربخشی IAF و ILAC روز جهانی اعتباربخشی را با هم در 9 ژوئن 2024 جشن می‌گیرند. موضوع سال 2024 «اعتباربخشی: توانمندسازی فردا و شکل‌دهی به آینده» است و هدف آن جلب توجه به این است که چگونه اعتباربخشی می‌تواند اعتماد ایجاد کند.
در فناوری‌های جدید، ادعاهای دیجیتالی‌سازی و پایداری در حالی که جهان دستخوش تغییرات دگرگونی می‌شود.

اعتباربخشی در دنیایی که با پیشرفت سریع فناوری، تغییر رفتارهای مصرف کننده و عدم قطعیت های اقتصادی مداوم مشخص شده است، ضروری است. با موضوع «اعتباربخشی: توانمندسازی فردا و شکل دادن به آینده»، روز جهانی اعتباربخشی امسال، نقش اعتباربخشی را در مهار فرصت‌های نوظهور و رسیدگی به چالش‌های جهانی برجسته می‌کند.
در خط مقدم این عصر تحول‌آفرین، انقلاب صنعتی چهارم (IR 4.0) قرار دارد که با ادغام فناوری‌های دیجیتال مانند هوش مصنوعی (AI)، روباتیک، اینترنت اشیا (IoT) و تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ در جامعه و صنعت مشخص می‌شود.


این فناوری‌ها اساساً نحوه تعامل، تولید و نوآوری ما را تغییر می‌دهند.
اعتباربخشی با ارائه چارچوبی از اعتماد و قابلیت اطمینان، سازمان ها را قادر می سازد تا با اطمینان از فناوری های جدید استقبال کنند و نوآوری را پیش ببرند.
چه در تولید، چه در مراقبت های بهداشتی یا کشاورزی، ارزیابی انطباق معتبر تأیید می کند که محصولات و فرآیندهای جدید الزامات دقیق را برآورده می کنند و پذیرش و ادغام آنها در سیستم های موجود را تسهیل می کند.
تست و بازرسی اطمینان به ایمنی محصول و انطباق با مقررات را فراهم می کند. طرح‌های حفاظت از داده و امنیت سایبری به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا فرآیندهای جامع حفاظت از داده‌ها را پیاده‌سازی کنند، در برابر حملات سایبری پیچیده‌تر محافظت کنند و از حریم خصوصی مشتریان محافظت کنند.

IAF، ILAC و جامعه ارزیابی انطباق گسترده‌تر به دنبال پذیرش تغییرات تکنولوژیکی و پاسخگویی به آن بوده‌اند. یک مثال اخیر توسعه استاندارد ISO/IEC 42001 فناوری اطلاعات – هوش مصنوعی – سیستم مدیریت است که در دسامبر 2023 منتشر شد. به عنوان اولین استاندارد جهانی سیستم مدیریت هوش مصنوعی، به دنبال پرداختن به شفافیت، پاسخگویی و ملاحظات اخلاقی است. استفاده از هوش مصنوعی به سرعت در بخش‌ها رشد می‌کند. این استاندارد بر تعهد جامعه برای انطباق با مناظر تکنولوژیک در حال تحول و اطمینان از توسعه و استفاده مسئولانه سیستم‌های هوش مصنوعی تاکید می‌کند.
با ظهور فناوری های جدید، مسائل زیست محیطی و حقوق بشر همچنان پابرجاست. ملاحظات زیست‌محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) در سال‌های اخیر اهمیت قابل توجهی برای مصرف‌کنندگان، کسب‌وکارها، تنظیم‌کننده‌ها و سرمایه‌گذاران پیدا کرده است. مصرف‌کنندگان از اثرات زیست‌محیطی و اجتماعی محصولات و خدماتی که خریداری می‌کنند آگاه‌تر می‌شوند، که منجر به تقاضای فزاینده برای کالاهای تولید شده پایدار و اخلاقی می‌شود. انطباق معتبر
ارزیابی به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا تعهد خود را به شیوه‌های مسئولیت‌پذیر اجتماعی و زیست‌محیطی در عملیات‌ها و زنجیره‌های تامین خود نشان دهند و به مصرف‌کنندگان و تنظیم‌کنندگان اعتماد به داده‌های عملکرد ESG را ارائه دهند.

همانطور که ما در حال گذار به سمت یک اقتصاد چرخشی هستیم که استفاده مجدد و بازسازی را ترویج می کند، اعتبار سنجی می تواند اطمینانی در ایمنی، کارایی، تعمیر پذیری، دوام، ارتقاء، بازیافت و قابلیت استفاده مجدد محصولات ایجاد کند. آزمایش‌ها، اندازه‌گیری‌ها و خدمات اعتبارسنجی و راستی‌آزمایی نیز با حمایت از طرح‌های بهره‌وری انرژی، تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و تلاش‌های کاهش انتشار کربن، تلاش‌های جهانی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی را تقویت می‌کنند.
توجه به این نکته مهم است که این نمونه‌های تغییر تنها بخشی از طیف گسترده‌ای از تغییراتی است که IAF، ILAC و اعتباربخشی به آن می‌پردازند. با ظهور چالش ها و فرصت های جدید، شاید از تغییراتی که هنوز قابل پیش بینی نیست، اولویت ها همچنان تغییر خواهند کرد. IAF و ILAC مطمئن هستند که با ادامه تکامل جهان، اعتباربخشی همچنان به عنوان پایه ای استوار برای پیشرفت، توانمندسازی کسب و کارها، محافظت از مصرف کنندگان و پیشبرد رفاه جهانی باقی خواهد ماند.
روز جهانی اعتباربخشی 2024، انجمن بین‌المللی اعتباربخشی (https://iaf.nu)، همکاری بین‌المللی اعتبارسنجی آزمایشگاهی (www.ilac.org) و اعضای آن‌ها را قادر می‌سازد تا نشان دهند که چگونه اعتباربخشی باعث توانمندسازی و شکل‌دهی آینده می‌شود. IAF و ILAC طیف وسیعی از اطلاعات را برای توضیح نقش اعتباربخشی در ارائه مزایای مثبت ارائه می دهند، از جمله تصاویر بیشتر از استفاده از آن: تضمین بخش عمومی و مزایای تجاری.

طرح پوستر بالا منعکس کننده نقش حیاتی و توانمندساز اعتباربخشی در شکل دادن به جهانی بهتر و پایدارتر است. دست مکانیکی که زمین را در سمت راست نگه می دارد نشان دهنده ادامه انقلاب صنعتی است. با اعتبار سنجی، سازمان ها استانداردهای فناوری دیجیتال را رعایت کرده و از عملکرد روان و بهم پیوسته فناوری های جدید و متنوع اطمینان حاصل خواهند کرد. اعتباربخشی از کسب و کارها در ارائه بهترین خدمات و محصولات با کیفیت به مصرف کنندگان حمایت می کند.

دست سفالگر که کره را در دست گرفته و آن را در جای خود محکم می کند نشان می دهد که اعتبار بخشی عامل تغییر است. اعتباربخشی فرصت هایی را برای سازمان های مسئول توسعه فناوری های جدید فراهم می کند تا به ابزارهای لازم برای تضمین کیفیت و ایمنی در فرآیندهای خود مجهز شوند. علاوه بر این، به مدیریت کلی اثرات زیست محیطی کمک می کند و اطمینان از اقدامات پایدار در سراسر زنجیره تامین را فراهم می کند.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند