گواهی ایزو IMS

سیستم مدیـریت یکپارچه

Integrated Management System

در صورتی که سازمان تصمیم به پیاده سازی استاندارد های مدیریت کیفیت ، مديريت زیست محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی گرفته است ، و آن را به عنوان مأموریت استراتژیک خود در نظر دارد ، در این صورت راه خود را برای ارتقاء کیفیت محصول یا ارائه خدمات ، منطبق با الزامات زیست محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی انتخاب کرده است. ممکن است احساس نیاز سازمان به سیستم مذکور بنا بر دلایلی همچون انتظارات مشتریان الزام قانونی و الزام دولتی باشد. در نتیجه سازمان با توجه به موارد فوق نسبت به پیاده سازی الزامات استانداردهای ذیل اقدام خواهد نمود.

 • ISO 9001: 2015
 • ISO 14001: 2015
 • ISO 45001: 2018

بدیهی است استقرار سیستم مدیریت یکپارچه مزایای استقرار هر یک از سه استاندارد را در برداشته و استقرار یکپارچه موجب هم افزایی بین استانداردهای سه گانه مديريت کیفیت ، زیست محیطی و بهداشت و ایمنی شغلی در سریع ترین زمان خواهد شد .

اخذ گواهی ایزو IMS

IMS یا سیستم مدیریت یکپارچه با عبارت Integrated Management System در زبان لاتین شناخته می شود. گواهی ایزو IMS تلفیقی از سه استاندارد ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 45001 است که مقررات و قوانین مربوط به آن ها را در قالب یک چارچوب کلی اجرا و پیاده سازی می نماید. شرکت هایی که موفق به اخذ گواهی ایزو IMS می شوند، چند گام جلوتر از شرکت هایی هستند که برای اخذ ایزوهای مختلف، به صورت جداگانه اقدام نموده اند. در واقع مجموعه هایی که دارای سیستم مدیریت یکپارچه یا همان ایزو IMS هستند، قادر به اجرایی نمودن کلیه این استانداردها در بستری کلی هستند. ادغام این سه استاندارد به مدیران این شرکت ها کمک می کند تا به صورت ساده تر و البته موثرتری کسب و کار خود را مدیریت کنند، از زمان خود به شکل بهینه تری استفاده نمایند و به طور کلی راندمان فعالیت خود را با پرداختن به تمام عناصر سیستم مدیریت افزایش دهند.

سیستم مدیریت یکپارچه از ترکیب سه استاندارد زیر تشکیل می شود:

1.   سیستم مدیریت کیفیت (ایزو 9001)

اخذ گواهی ایزو 9001 به این معناست که این سازمان بر کیفیت تولیدات یا خدمات خود کنترل کامل دارد.

2.   سیستم مدیریت محیط زیست (ایزو 14001)

اخذ گواهی ایزو 14001 به این معناست که این سازمان در مدیریت پسماند و عدم جلوگیری از ورود آن به محیط زیست موفق عمل کرده است و کوچکترین آسیبی از جانب این سازمان به انسان ها و محیط زیست نخواهد رسید.

3.   سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی محیط کار (ایزو 45001)

اخذ گواهی ایزو 45001 به این معناست که این سازمان از هر لحاظ، محیطی امن را برای فعالیت کارکنان خود فراهم نموده است و آسیبی متوجه آن ها در هنگام کار کردن نیست. همچنین خطری به لحاظ بهداشت محصولات یا خدمات ارائه شده متوجه سایر ذینفعان در یک مجموعه نیست.

مزایای اخذ گواهی ایزو IMS چیست؟

علاوه بر مواردی که به صورت کوتاه در وصف مزیت های اخذ گواهینامه IMS ذکر نمودیم، نکات و گزینه های دیگری وجود دارد که دانستن آن ها خالی از لطف نیست. برای آشنایی با آن ها، در ادامه این بخش از مطلب همراه ما باشید.

1.    کارایی

کارایی مهم ترین مزیتی است که می توان برای یک سیستم مدیریت یکپارچه نام برد. در واقع با اخذ این گواهینامه شما می توانید با بکارگیری روش های ساده اما کارآمد و بهبود مستمر این رویه ها، به پیشرفت کسب و کار خود کمک نمایید. اخذ این گواهینامه دال بر این است که کسب و کار شما در سه حوزه مدیریت بهره وری انرژی، مدیریت محیط زیست و بهداشت و ایمنی کار موفق عمل می کند.

2.    سرعت و مقرون به صرفه بودن

از سوی دیگر بکارگیری سیستم مدیریت یکپارچه به کسب و کارها کمک می کند تا هزینه های مالی و زمانی خود را برای پیشبرد اهداف سازمان خود کاهش دهند. در واقع شما می توانید با اخذ گواهینامه ISO IMS، کلیه مواردی که در سه استاندارد ایزو 9001، ایزو 45001 و ایزو 14001 وجود دارد را پوشش دهید و مجبور به اخذ گواهینامه های ذکر شده به صورت جداگانه نباشید. همین موضوع سبب می شود تا در وقت و هزینه شما به شکل موثری صرفه جویی شود.

3.    ثبات   

ثبات یکی از اساسی ترین اهداف هر سازمان در مسیر موفقیت است. با اخذ گواهینامه IMS بستری فراهم می شود تا کلیه اهداف درون سازمانی و برون سازمانی شما به صورت یکپارچه اجرا شود. ضمن اینکه اهداف شما شکلی کاملا واضح و شفاف دارد و مسیر موفقیت برای شما و نیروهایتان هموار است؛ زیرا شما با اجرای کلیه موارد ذکر شده در این 3 استاندارد، به کلیه اهدافی که برای خود ترسیم کرده اید، دست می یابید.

4.    جلب رضایت کارکنان

جلب رضایت کارکنان یکی از اهداف مهم در سیستم های مدیریت یکپارچه است. این هدف مهم تنها با پایبندی به موارد و استانداردهایی که در گواهینامه ایزو IMS ذکر شده است، محقق می گردد. پایبندی به این موارد، سبب می شود تا شما با مشکلاتی از قبیل شکایات کارکنان به وزارت کار و اداره تامین اجتماعی دست به گریبان نباشید؛ زیرا استانداردهای ایزو 45001 را اجرا می کنید. کاهش خستگی بخش ممیزی یک سازمان و استفاده بهینه از وقت مدیران ارشد یک شرکت، مهم ترین هدف جلب رضایت کارکنان است.

تفاوت گواهینامه IMS با گواهینامه ایزو HSE

IMS و HSE، هر دو جزو گواهینامه های ترکیبی هستند؛ گواهینامه ایزو IMS شامل سه گواهی ایزو 9001، 14001 و 45001 است و گواهینامه ایزو HSE شامل دو گواهی ایزو 14001 و ایزو 45001 است. بنابراین مهم ترین تفاوت آن ها در اخذ گواهی ایزو 9001 است. در واقع شرکت هایی که موفق به اخذ گواهی IMS شده اند، به طور کامل الزامات ایزو HSE را نیز پوشش می دهند. بنابراین توصیه ما به سازمان هایی که در حال تصمیم گیری برای انتخاب از بین این دو گزینه هستند، اخذ گواهی ایزو IMS است؛ زیرا هم به لحاظ کارایی بهتر است و هم به لحاظ هزینه های زمانی و مالی صرفه اقتصادی دارد.

ترکیبات مختلف از اخذ گواهینامه IMS

اگر قصد اخذ گواهی ایزو IMS را دارید، می توانید این کار را به روش های مختلف انجام دهید. اخذ این گواهینامه به شیوه های زیر از طریق شرکت مهندسی هیوا انجام پذیر است:

1.    ترکیب گواهینامه های ISO 9001 و ISO 14001

در این نوع از اخذ گواهینامه IMS، شما قادر به دریافت همزمان دو گواهینامه ایزو 9001 و ایزو 14001 هستید. در واقع این گواهینامه ترکیبی از سیستم مدیریت کیفیت و سیستم مدیریت زیست محیطی است.

2.    ترکیب گواهینامه های ISO 9001 و ISO 45001

نوع دیگری از روند اخذ گواهی ایزو IMS، ترکیب ایزو 9001 با ایزو 45001 است. همانطور که می دانید، گواهی ایزو 9001 شامل استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت و گواهی ایزو 45001 شامل استانداردهای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی است که اخذ آن برای هر کسب و کاری ضروری است تا امنیت جانی و سلامت کارکنان تامین باشد. برای نیل به این اهداف، بایستی در جهت بهبود و بهینه سازی محل کار کارکنان اقداماتی را انجام دهید و با نظارت و ارزیابی مستمر، از درستی انجام آن در آینده نیز اطمینان حاصل کنید.

3.    ترکیب گواهینامه های ISO 9001، ISO 14001 و ISO 45001

ترکیب گواهینامه های ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 45001، نوع کاملی از اخذ گواهی ایزو IMS است که تمامی نیازهای شما را در جهت حفظ استانداردهای محیط کار افراد برآورده می نماید. در این فرآیند، شما سیستم مدیریت کیفیت، سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی را در هم ادغام می کنید و دیگر نیازی به طی کردن هر کدام از این پروسه ها به صورت جداگانه ندارید. انجام این کار به شما کمک می کند تا بهینه سازی محیط کار را در سطحی وسیع تر و بدون اتلاف زمان و صرف هزینه های غیر ضروری انجام دهید.

اخذ گواهینامه IMS از شرکت هیوا

شرکت فنی مهندسی هیوا قادر به ارائه آخرین ورژن از استانداردهای ایزو 9001، ایزو 14001 و ایزو 45001 به شما عزیزان است. آخرین ورژن برای هر استاندارد به شرح زیر است:

 • ISO9001: 2015
 • ISO14001: 2015
 • ISO45001: 2018

آخرین ورژن برای ایزوهای 9001 و 14001، در سال 2015 و آخرین ورژن برای ایزو 45001 در سال 2018 منتشر شد. با اخذ ایزو IMS، 3 استاندارد و 4 گواهینامه دریافت می کنید که سازمان شما را به لحاظ کیفیت، حفاظت از محیط زیست و سلامت تضمین می کند. بنابراین از کلیه کسب و کارها در واحدهای صنعتی، پیمانکاری، عمرانی و صنفی دعوت می کنیم تا با اخذ این گواهینامه، ضمن موفقیت در کسب رضایت مشتریان و کارکنان خود، به عرصه رقابت جهانی بپیوندند. با دریافت گواهینامه IMS، مشتریان شما با اطمینان خاطر بیشتری از خدمات و یا محصولات شما استفاده می کنند و برند شما علاوه بر محبوبیت، مقبولیت بسیاری در نزد مصرف کنندگان دارد. اگر قصد صادر نمودن محصولات خود را به کشورهای خارجی دارید، اخذ گواهی ایزو IMS یک مزیت بزرگ برای شما محسوب می شود.

سخن پایانی

آیا می خواهید در مورد گواهینامه سیستم های مدیریت یکپارچه بیشتر بدانید؟ همین امروز با ما تماس بگیرید! مشاوران ما در بخش پشتیبانی هیوا آماده پاسخگویی به سوالات و شنیدن نقطه نظرات شما هستند.

منافع و نتایج مورد انتظار پس از اجرای پروژه استقرار استاندارد

پس از تحقق اهداف پروژه ، انتظار مي رود نتايج زير در مجموعه سازمان حاصل گردد:

دستيابي به سر آمدي عملكرد درعرصه رقابتي و ارائه خدمات مطلوب در راستاي تأمين منافع و جلب رضايت ذينفعان

نظام مند شدن و یکپارپگی تمامي فعاليتها و فرايندهاي سازمان

ساز و كاري براي طراحي و اجرايي كردن استراتژيها و اهداف

کاهش هزینه های مربوط به پیاده سازی این استانداردها

هدفمند شدن فعاليتهاي سازمان و توسعه يافتگي متوازن

دوره آموزشی سیستم مدیریت یکپارچه IMS

هدف :

آشنایی با مفاهیم سیستم مدیریت کیفیت ، محیط زیست و ایمنی و بهداشت شغلی ، مروری بر الزامات استاندارد های بین المللی ISO9001:2015 ، ISO14001:2015 و ISO45001:2018 ، شناخت فرآیند ممیزی ، و ارائه راهکارهایی در جهت استقرار ، نگهداری و بهبود مداوم این سیستم .

مدت دوره : 3 روز

محتوای دوره :

 • آشنایی با اصول شناسایی و ارزیابی جنبه های زیست محیطی ، ریسک و خطرات ایمنی و بهداشت شغلی
 • تعاریف و اصطلاحات بر اساس ویرایش جدید ISO9001:2015  ،   ISO14001:2015 و ISO45001:2018
 • مروری بر مستندات سیستم مدیریت کیفیت ، محیط زیست و ایمنی و بهداشت شغلی
 • تشریح الزامات استانداردهای ISO9001:2015 ، ISO14001:2015   و ISO45001:2018
 • آشنایی با رویکرد فرآیندی و مدیریت فرآیندها در سازمان
 • آشنایی با وجوه و الزامات مشترک استانداردهای فوق
 • آشنایی با نحوه مستند سازی و تدوین مستندات
 • آشنایی با طراحی چک لیست ممیزی
 • آشنایی با روانشناسی ممیزی
 • آشنایی با اصول ممیزی
 • کارگاههای آموزشی

توانایی شرکت کنندگان پس از دوره:

شناخت فرایندهای سیستم مدیریت یکپارچه به همراه معیارهای ارزیابی عملکرد ، توانایی شناسایی و ارزیابی ریسک فرایندها ، جنبه های زیست محیطی و ریسک و خطرات ایمنی و بهداشت شغلی ، تهیه و بازنگری مستندات مربوط به سیستم مدیریت یکپارچه، اجرای اثربخش ممیزی داخلی .

منابع آموزشی:

متن استاندارد های ISO9001:2015 ، ISO 14001:2015 ، ISO 45001:2018 ، ISO 19011:2018

قابل استفاده برای :

مدیران ارشد ، مدیران میانی ، سرپرستان واحدها ، کارشناسان محیط زیست و ایمنی و بهداشت شغلی